top of page

MASONIC (BLUE) LODGES

     Often referenced as a "beautiful system of morality, veiled in allegory and illustrated by symbols"(1), Freemasonry is the oldest fraternal order in the world. The foundation of this fraternal organization and its teachings are found in what is known as Craft, or Blue Lodge, Freemasonry. To become a Mason, a candidate must be male, of lawful age, seek membership of his own free will, and profess in the belief of a Supreme Being.
     The degrees of the Blue Lodge consist of the following:
          - Entered Apprentice
          - Fellow Craft
          - Master Mason
     If granted the privilege of joining this prestigious organization, the candidate will receive his first degree - the Entered Apprentice degree. In the degree of Entered Apprentice, the candidate is taught the foundational tenets of the fraternity. A Mason's first steps in Freemasonry is an eye-opening undertaking, introducing him to the first lessons of what it means to be a Mason.
     In the Fellow Craft - or second - degree, the candidate is further exposed to lessons of self-improvement and self-awareness. This degree outlines how the candidate interacts with his fellow man, and fellow Mason. He is taken on a journey where he is taught the importance of the common knowledge as he navigates the world, morally and socially.
     In the final degree of Craft Masonry, known as the sublime degree of a Master Mason, the candidate is taught the significance of fortitude and spirit. The third degree of Masonry is the culmination of all degrees of the Blue Lodge and align with what Freemasonry teaches to its members, in the ultimate effort of "Making Good Men Better".

District 1 (Bossier, Caddo, DeSoto)
District Deputies: Bro. Milford Parker, Bro. Robert Shaw

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Allendale
119
Shreveport
1
Bro. Robert Shaw
Beacon Light
110
Mansfield
1
Bradford
62
Belcher
1
Cash Point
72
Shreveport
1
Doric
10
Shreveport
1
Duty
88
Benton
1
Eagle
3
Shreveport
1
Bro. Rodney Brown
Bro. Louis Whitfield
Bro. Derrick Jamerson
Bro. Dewan Jackson
Bro. Maurice Johnson
Eagle
129
Shreveport
1
Israel
138
Shreveport
1
Bro. Darren E. Blalock
Bro. James Coleman
Bro. Larry Duncan
Bro. Tory J. McCoy
Bro. Reginald Wright
McDaniel
74
Logansport
1
Mt. Moriah
121
Shreveport
1
Bro. Montrell Ware
Bro. Darren Ware
Bro. Ray Rawls, Jr.
Rev. Bro. Levi Jones
Bro. Ronald Parks, Jr.
Pride of Bellview
71
Haughton
1
Pride of Bossier
113
Bossier City
1
Bro. Milford Parker
Bro. Willie Walpool
Bro. Timothy Smith
Bro. Marvin Ford
Bro. Jeffery Jackson
Pride of Faltine
120
Gloster
1
Pride of Princeton
112
Princeton
1
St. John
86
Rodessa
1
St. Rest
7
Keithville
1
Thomas
76
Shreveport
1
Bro. Joseph Gladney, Jr.
Bro. T.G. Williams
Bro. Richie McDowell
Bro. Joseph Falcon

District 2 (Bienville, Claiborne, Jackson, Lincoln, Union, Webster)
District Deputies: Bro. James E. Bush, Bro. Cleveland Wilson

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Banner
77
Minden
2
Bro. Andrew Morning
Bro. Andrew Evans
Bro. Bobby Stanley
Bro. Rodney Moncrief
Bienville
126
Bienville
2
Bright Star
95
Cotton Valley
2
Castor
90
Castor
2
Gibsland Temple
85
Gibsland
2
Golden Arch
80
Hodge
2
Haynesville
108
Haynesville
2
Junction City
125
Junction City
2
Keystone
65
Doyline
2
Bro. Fredric Washington
King David
78
Homer
2
Bro. James Holyfield, Jr.
Bro. Michael Wade
Bro. Walter Young
Bro. Stanley Flucas
Lakeside
133
Ringgold
2
Bro. Thomas M. Henderson
Bro. Cedric Bush
Bro. Kevin Davenport
Bro. Ernest Collins
Bro. Calvin Allums
Minden Temple
109
Minden
2
Pleasant Hill
102
Dubberly
2
Pride of Chatham
104
Chatham
2
Pride of Galilee
102
Dubberly
2
Pride of Mt. Nebo
105
Dubberly
2
Pride of Ringgold
156
Ringgold
2
Pride of Ruston
92
Ruston
2
Bro. Stephen Modest
Bro. Donny Modest
St. Rest
93
Quitman
2
Sunrise
114
Grambling
2
Bro. Ronnie Lyons
Bro. James Austin
Bro. Harry Levingston
Bro. Morris Winters
Thomasville
96
Sarepta
2
Trinity
89
Couchwood
2
True Square
226
Minden
2
Webster
83
Cullen
2

District 3 (Avoyelles, Grant, LaSalle, Rapides)
District Deputy: Bro. Charles Robinson, Bro. Donald Mosley (Asst.)

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Alexandria
135
Alexandria
3
Boyce Temple
221
Boyce
3
Bro. Eddie Philson
Bro. Charles R. Robinson, Sr.
Bro. Charles Johnson
Bro. Haywood B. Joiner, Jr.
Jacobs
173
Alexandria
3
Joppa
171
Alexandria
3
King Solomon
162
Colfax
3
Pride of Jena
161
Jena
3
Pride of Simmesport
181
Simmesport
3
Silver Leaf
174
Glemnore
3
Upward
167
Alexandria
3

District 4 (East Carroll, West Carroll, Madison, Tensas)
District Deputies: Bro. James Frazier, Bro. Robert Martin

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Alex Haley
1
Lorman (MS) / Alcorn St. University
4
Early Morning
111
Newellton
4
Pride of East Carroll
142
Lake Providence
4
Bro. Alfred Young
Bro. Randy Powell
Bro. Percy Threats
Bro. Craig Walker
Pride of Tensas
99
St. Joseph
4
West Carroll
166
Oak Grove
4

District 5 (Caldwell, Franklin, Morehouse, Ouachita, Richland)
District Deputies: Bro. James Goldsberry

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Franklin Progressive
73
Wisner
5
King David
195
Monroe
5
King Hiram
244
Monroe
5
Bro. Carlos Wilkens
Bro. James Lyons
Bro. James Goldsberry
Bro. Robert Bradford
Bro. Michael Daniel
Pride of Bastrop
243
Bastrop
5
Pride of Rayville
116
Rayville
5
St. John
234
Monroe
5
Winnsboro
67
Winnsboro
5

District 6 (Beauregard, Natchitoches, Red River, Sabine, Vernon, Winn)
District Deputies: Bro. Donald Mosley, Bro. Charles Robinson (Asst.)

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Emmanuel Temple
141
Natchitoches
6
Bro. Larry Wynder, Sr.
Bro. Elijah McGaskey
Bro. Sam Chism
Bro. Robert Murphy, Sr.
Bro. John L. Johnson
Evergreen
163
Hanna
6
King Solomon
81
Winnfield
6
Bro. Matthew M. Braxton
Leesville Temple
128
Leesville
6
Many
242
Many
6
Morning Light
227
St. Maurice
6
Bro. Donald Mosley
Bro. Andria Hampton
New Light
96
DeRidder
6
Silver Column
68
Powhatan
6

District 7 (Catahoula, Concordia)
District Deputies: Bro. Jimmie Price

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Ferriday
101
Ferriday
7
Tree of Life
79
Jonesville
7
Tri-Stone
137
Vidalia
7

District 8 (Acadia, Allen, Ascension, Assumption, East Baton Rouge, West Baton Rouge, Calcasieu, Cameron, Evangeline, East Feliciana, West Feliciana, Iberia, Iberville, Jefferson, Jefferson Davis, Lafayette, Lafourche, Livingston, Orleans, Plaquemines, Pointe Coupee, St. Bernard, St. Charles, St. Helena, St. James, St. John the Baptist, St. Landry, St. Martin, St. Mary, St. Tammany, Tangipahoa, Terrebonne, Vermilion, Washington)
District Deputies: Bro. Marlone Black, Bro. Ernest Toussaint III

Lodge Name
Lodge No.
City/Town
District
Worshipful Master
Senior Warden
Junior Warden
Secretary
Treasurer
Joppa
98
Lake Charles
8
Leonard
151
Crowley
8
Bro. Phil C. Strickland
Bro. Dwayne Eaglin
Bro. Augustus Matlock
Bro. Byron Wilridge
Light of Washington
184
Palmetto
8
Bro. Kevin Sam
Bro. Joseph Fontenot
Bro. Herman Hunt, Jr.
Bro. Alex Durio
Lone Star
131
Welsh
8
Mt. Olive
202
Jennings
8
Phillips
238
Clinton
8
Bro. Charles Jarrell, Jr.
Bro. Keith Williams
Bro. Arthur Weatherspoon
Bro. Joseph Carter, III
Bro. Donnell Barber, Jr.
Pride of Baton Rouge
145
Baton Rouge
8
Bro. Marlone Black, Sr.
Bro. Mitch Conner
Bro. Brandon Watson
Bro. Scoefield Grand
Bro. Leonard Robinson, Sr.
Pride of Lafayette
240
Lafayette
8
Bro. Carlo Thomas
Bro. Will Francis
Bro. Eric Dugas
Bro. Delvin Shillow
Bro. Wilton Felix
Pride of Lakeland
213
Lakeland
8
Tried Stone
97
Eunice
8

(1) “United Grand Lodge of England - What Is Freemasonry?” Web.archive.org, 29 Jan. 2017, web.archive.org/web/20170129103140/www.ugle.org.uk/what-is-freemasonry. Accessed 20 June 2023.

bottom of page