top of page

OES Chapters

District 1 (Bossier, Caddo, DeSoto)
District Deputies: Sis. Elsie Lewis

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Adah
101
Shreveport
1
Sis. Peggy Fisher
Bro. Rev. Johnny Larkins
Sis. Loretta Ealy
Bro. Quinton Thompson
Sis. Annie Ealy
Darcus
14
Shreveport
1
Sis. Bobbie Lattier
Bro. Ricky Davenport
Sis. Betty Bates
Sis. Loretta Williams
Sis. Linda Petterway
Electa
15
Shreveport
1
Elizabeth
46
Shreveport
1
Sis. Elsie Lewis
Bro. Kenneth Thompson, Jr.
Sis. Rhonda Thomas
Sis. Margie Thompson
Sis. Dewanda Covington
Esther
3
Shreveport
1
Sis. Glennie Gallagher
Bro. Calvin Thomas
Sis. Elaine Douglas
Excelsior
20
Gloster
1
Friendship
97
Shreveport
1
Sis. Lodie Conner
Bro. Sean Hollins
Herman
7
Shreveport
1
Sis. Joyce Rushing
Bro. Steaven Larkins
Sis. Constance McConnell
Bro. Robert L. Johnson, Jr.
Sis. Katina Bruce
Hollywood
111
Shreveport
1
Holy Cross
39
Shreveport
1
Sis. Gloria Mitchell
Bro. James Petterway
Sis. Lenora Moore
Johnson
5
Shreveport
1
Sis. Rose Reliford
Bro. Ricky Davenport
Pearl
44
Shreveport
1
Sis. Tiny Thomas
Bro. Calvin Thomas
Sis. Elaine Douglas
Pride of Bossier
50
Bossier City
1
Sis. Linda M. B. Johnson
Bro. Willie Walpool
Sis. Debra Ross
Bro. Dale Williams
Sis. Joy Harris-Rogers
Sis. Tiffany Carter
Queen Esther
94
Mansfield
1
Sis. Stephanie Horton
Bro. Scottie Carter
Sis. Leonez Marie Carter
Sis. Betty Thomas
Queen of Sheba
63
Shreveport
1
Rose of Sharon
37
Shreveport
1
Bro. Ricky Davenport
Sis. Barbara King
Bro. Robert Murphy, Sr.
Sis. Wynesha Green
Sis. Gabrielle Sylester
Rose of the Morning
96B
Blanchard
1
Royal
76
Shreveport
1
Sis. Jannie Draper
Bro. Fredric Washington
Sis. Delorise Goodman
Bro. Calvin Thomas
Sis. Martha Smith
Sis. Mary Davenport
Ruth
57
Shreveport
1
Sis. Shauna Ferguson
Bro. Darren Blalock
Sis. Rebecca Ward
Ruth
12
Logansport
1
Simmons
77
Shreveport
1
Sis. Frances Brown
Star of Hope
1
Shreveport
1
Sis. Earnestine Coleman
Bro. Calvin Thomas
Sis. Deyetta M. Hawkins
Venus
68
Princeton
1

District 2 (Bienville, Claiborne, Jackson, Lincoln, Union, Webster)
District Deputies: Sis. Dorothy Jenkins, Sis. Rita Mitchell, Sis. Fannie Ashley, Sis. Melba Lee

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Ada
71
Minden
2
Sis. Gloria T. Thompson
Daughters of the East
120
Chatham
2
Esther
40
Dubberly
2
Esther
128
Junction City
2
Evening Star
93
Grambling
2
Sis. Angelite Caldwell
Sis. Evette Gipson
Sis. Vanessa Brown
Faithful Forever
47
Ruston
2
Sis. Dorothy Jenkins
Bro. Stephen Modest
Sis. Yolanda White
Bro. Jack Houston
Sis. Andria Fields
Sis. Gloria Johnson
Harmony
81
Minden
2
Sis. Vernelda L. Morning
Bro. Andrew Morning
Sis. De'Forya Calloway
Sis. Nichelle Smith
Sis. Lee Kennon
Lakeside
8
Ringgold
2
Sis. Evelyn Braggs
Bro. Thomas M. Henderson
Sis. Roszera Cox
Bro. James E. Bush
Sis. Cheryl Henry
Sis. Lakeyshia Brown-James
Martha
79
Homer
2
Sis. Rita L. Mitchell
Bro. James Holyfield, Jr.
Sis. Shanica Hampton
Bro. Michael Wade
Sis. Travine Williams
Sis. Georgia Norton
Rising Star
92
Sarepta
2
St. Mary
55
Minden
2
Sis. Bessie Weatherton
Bro. Elijah Gage, Jr.
Sis. Ruby Gage
Sis. Germaine Turk
Sis. Benita Davis
True Love
90
Ringgold
2
Sis. Fannie Ashley
Sis. Betty Allen
Sis. Velma Ammons
Sis. Daphne May
Williams
173
Minden
2
Sis. Martha Morris
Sis. Shameka Bradford
Sis. Chundra Jones
Sis. Stephia McClendon

District 3 (Avoyelles, Grant, LaSalle, Rapides)
District Deputies: 

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Electa
167
Boyce
3
Sis. Erma Quinney-Davis
Bro. Eddie Philson
Sis. Bessie Reed-Philson
Bro. Charles R. Robinson
Sis. Brenda Joiner-Robinson
Naomi
163
Alexandria
3
Sis. Maxine Pickens
Sis. Felicia Parker
Sis. Shirley M. Davis
Prospect
31
Colfax
3
Sis. Inez Spurlock
Sis. Delores Davis
Sis. May Dell White
Ruth
141
Bunkie
3

District 4 (East Carroll, West Carroll, Madison, Tensas)
District Deputies: 

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Eureka
64
Lake Providence
4
Sis. Elizabeth Brice
Bro. Robert Martin
Sis. Adrianne Martin
Bro. Alfred Young
Sis. Glenda Washington
Flowers Palace
70
Tallulah
4
Loyal
45
Newellton
4
Morning Star
54
Lake Providence
4
Ozell
133
Oak Grove
4
Sis. Lodiese Knight
Bro. Stephen L. Cato
Sis. Willie Ruth Sanders
Bro. Alan Dale Brown
Sis. Mary Lois Cato
Ruth
98
St. Joseph
4
Sis. Juanita Roberts
Sis. Sharon Robinson

District 5 (Caldwell, Franklin, Morehouse, Ouachita, Richland)
District Deputies: 

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Bright Star
182
Monroe
5
Faith
197
Bastrop
5
Sis. Kymberly Bradford
Bro. Ellis Powell
Sis. Jerrie Bardell
Bro. Kory Smith
Sis. Mary Jones
Sis. Kimberly Moore
Frazier
159
Monroe
5
Lady Esther
144
Monroe
5
Sis. Rishanta Trundles
Bro. James Goldberry
Sis. Monica Stinson
Love
49
Rayville
5
Sis. Thelma Coon
Sis. Claudia Walker
Sis. Adrian Jones-Whitmore
Sis. Jessica Ross
Lydia
145
Monroe
5
Sis. Debra Scott
Bro. Michael Harrison
Sis. Vickie Harris
Star of Faith
200
Monroe
5
Sis. Mary Horton
Sis. Cynthia Curley
Sis. Stephanie M. Luss
Sis. Alice Anderson
Star of Monroe
149
Monroe
5
Union Star
124
Monroe
5
Sis. Tamaka Dorsey
Bro. Joshua O'Quinn
Sis. Latekeria Jones
Sis. Sandra Hearns
Sis. Jennifer McClain
Victoria
125
Monroe
5
Sis. Carol Wood
Bro. Louis Dorsey
Sis. Bernice Cotton
Sis. Anjanette Reynolds
Sis. Johnifer Brown

District 6 (Beauregard, Natchitoches, Red River, Sabine, Vernon, Winn)
District Deputies: 

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Bathsheba
91
Winnfield
6
Sis. Mary A. Jewitt
Sis. Ann Pinkney
Golden Star
62
Natchitoches
6
Sis. Lela Harvey
Bro. Zachary Rogers
Sis. Yvonne Morrison
Sis. Tarran Cross
Sis. Felicia Gay
Mt. Ollie
58
Leesville
6
Sis. Yalaunda Taylor
Bro. Sam Chism
Sis. Arionna Taylor
Sis. Dr. Shantay Bolton
Sis. LaTanya Toliver
Silver Leaf
161
Natchitoches
6
Sis. Cora Clark
Bro. Donald Mosley
Sis. Kimbyln Garner
Bro. Brandon Layton
Sis. Erin Jefferson
Sis. Sarah Reliford
Star Light
176
Natchitoches
6
Tilmon
196
Many
6
Sis. Shantrece Hooker
Sis. Sandra Newton
Sis. Colette Davis

District 7 (Catahoula, Concordia)
District Deputies: 

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Queen Esther
78
Jonesville
7
Star of Love
61
Vidalia
7
Star of Love
96
Ferriday
7
Sis. Shirley Brown
Sis. Felicia Cook

District 8 (Acadia, Allen, Ascension, Assumption, East Baton Rouge, West Baton Rouge, Calcasieu, Cameron, Evangeline, East Feliciana, West Feliciana, Iberia, Iberville, Jefferson, Jefferson Davis, Lafayette, Lafourche, Livingston, Orleans, Plaquemines, Pointe Coupee, St. Bernard, St. Charles, St. Helena, St. James, St. John the Baptist, St. Landry, St. Martin, St. Mary, St. Tammany, Tangipahoa, Terrebonne, Vermilion, Washington)
District Deputies: 

Chapter Name
Chapter No.
City/Town
District
Worthy Matron
Worthy Patron
Associate Matron
Associate Patron
Secretary
Treasurer
Electa
122
Baton Rouge
8
Esther
187
Lafayette
8
Sis. Latell Lewis
Bro. Wilton Felix
Sis. Jessica Felix
Bro. Terrell L. Phillips
Sis. Dianna Broussard
Mary
142
Melville
8
Progressive
186
Clinton
8
Sis. Gyndlynn Magee
Bro. Willie White
Sis. Katherine Williams
Bro. Keith Williams
Sis. Brenda Matthews
Sis. Mary Jane Williams
Rice City
35
Crowley
8
Sis. Patricia Landry
Bro. Phil C. Strickland
Sis. Courtney Allen
Bro. Augustus Matlock
Sis. Angela Augustus
Sis. Tina Matlock
Royal Pride
121
Baton Rouge
8
bottom of page